top of page

Türkische Pressenachrichten – English Channel Relay im August 2019


Hürriyet Gazetesi:


Enver ALAS /  İSTANBUL, (DHA) ALMANYA'da yaşayan profesyonel yüzücü Deniz_ 11100000-0000-0000-0000-000000000111_Kayadelen, 4 kişilik bir ekiple Ağustos ayında denizcilerin 'Everest'i olarak  adlandırılan Manş Denizi'ni yüzerek geçmek için kolları sıvadı. Küçüklüğünden beri Manş Denizi'ni geçmenin hayalini kurduğunu belirten Kayadelen, „Bu yaşımda hayalimi gerçekleştirip sınırlarımı aşmak istiyorum“ dedi. 

Bakırköy Ata Spor Kulübü'nün lisanslı yüzücüsü ulusal, uluslararası birçok dereceye sahip Deniz Kayadelen, çocukluk hayalini gerçekleştirmek için harekete geçti. Emre Deliveli, Darren Watson und Raha Akhavan'dan 4-jähriges Team von Kayadelen, İngiltere und Fransa'yıran Manş Denizi'nin yaklaşık 35-Kilometer-Trelik zorlu etabını Ağustos_1110 0000-0000-0000-0000-000000000111_ ayında geçmek için hazırlıklara başladı. Ege Denizi'ndeki soğuk su antremanlarınının ardından Almanya'ya dönen Kayadelen, Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarına konuştu. Wir haben uns die Zeit genommen, die Zeit zu verbringen, bis wir den Kauf abgeschlossen haben. Çanakkale Boğazı und İstanbul Boğazı'ndaki yarışlara katıldım ve derecelerim var. Hem Almanya'da hem de Türkiye'deki yüzme şampiyonalarına katılıyorum" diye konuştu. 


ÇOCUKLUK HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİREK

"Yüzme yarışlarında Türkiye'yi temsil etmekten çok memnuniyet duyuyorum" Deniz Kayadelen, der sich mit der Arbeit beschäftigt hat, hat Deniz mit seinen Kindern zusammengebracht, die ihn in seinem Leben belästigt haben, und zwar mit folgenden Worten:

"Benim küçüklüğümden beri bir hayalimdi. Soğuk suya hiç alışamamışımdır. 10 Monate vor der Geburt. Ancak buna rağmen hayalimi gerçekleştirmek istedim. Korkumu yenerek bu hayalimi gerçekleştirmek için yola koyuldum. 4 Monate alt. Bayrak yarışı gibi olacak. Die Entfernung beträgt 40 Kilometer bis zum Ziel. Hem Türkiye Yüzme Federasyonu'na bağlı Ata Spor Kulübü'nün sporcusuyum. Türkiye'yi bu lisansım ile temsil ediyorum. Almanya lisansım da var. Manş Denizi'ni geçmede Türkiye adına katılacağız ve ülkemizi temsil edeceğiz. Manş Denizi'ni şu ana 3 Türk kadın yüzücü geçti. Ben ise grup olarak katılanlar arasında 14'üncü kadın yüzücü olacağım."


SOĞUK SULARDA HAZIRLIK

Başarılı yüzücü Deniz Kayadelen, yaptıkları hazırlıklara da değinirken şöyle konuştu:

"Manş Denizi'ni geçmek çok fazla hazırlık gerektiriyor. Çoğu arkadaşımız soğuk su camplarına gidip hazırlanyor. Der 4. Geburtstag ist noch nicht abgeschlossen. Su soğukluğu 14 Tage. Yani vücudumu yavaş yavaş alıştırmaya çalışıyorum. Almanya'ya döndüğümde Almanya'nın göllerinde de yüzeceğim. Sie müssen sich die Zeit nehmen, bevor Sie das Risiko eingehen. Ayrıca beslenme, uyku düzeni ve düzenli antremanlar çok önemli. Ben hız yarışçısıyım. Kısa kulvar yarışlarına katılıyorum. Ama bu apayrı bir şey. Manş Denizi'nin zorluğu çok başka. Eine Gruppe, die nicht in der Lage ist, ihre Meinung zu ändern. Çünkühiportermi riskisi daha az oluyor. Soloda baştan sona kadar tek yüzmek zorundasınız. Die Gruppe ist für ihre Kinder zuständig. Onun da ayrı bir zorluğu var. Çünkü dışarı çıkıp ısınıyorsunuz sonra bir kez daha suya atlıyorsunuz. İşte bunun psikolojik mücadelesi daha başka oluyor" dedi.  


MANŞ DENİZİ BİR HEDEF DEĞİL BİR YOLCULUK

Bakırköy Belediyesi'nin ve Bakırköy Ata Spor Kulübü'nün kendisine çok destek olduğunu aktaran Kayadelen, "Manş Denizi'ni geçmek bir hedef değil bir yolculuk. Aber Sie haben ihr den Rücken gekehrt. Es ist noch nicht lange her, bis es fertig ist. Ben  aynı zamanda bir psikolog olarak da bu süreci çok entresan buluyorum. Dolayısıyla Manş'ı geçmeyi bir güçlenme ve kendimi geliştirme süreci olarak görüyorum" diye konuştu.  

Geçen yıl Yunanistan'ın Simi Adası'ndan Datça'ya yüzdüğünü hatırlatan Deniz Kayadelen, gelecekle ilgili yeni hedefleri gerçekleştirmek istediğini söyledi. Kayadelen, „Farklı ülkeler arasında yüzmek gibi daha önce yapılmamış organizasyonlara katılmak şeklinde hedeflerim var.“ dedi.

Commenti


bottom of page